Zástupci česko-rakouské firmy AVE CZ opět požádali kraj o změnu územního plánu, tak aby mohli spustit u Pardubic velkou spalovnu nebezpečného odpadu. Úředníci jim dokument sice vrátili, ale ne na dlouho.

Když na konci roku 2009 tisíce rozzuřených lidí v pardubické aréně vypískaly šéfy AVE CZ s jejich nápadem na spuštění spalovny chemikálií u jejich města, mohlo se zdát, že odpůrci zařízení mají vyhráno.

Optimismus podpořil pozdější verdikt ministerstva životního prostředí, které s opravou vyřazené spalovny nesouhlasilo.

Jenže uteklo dva a půl roku a krajští úředníci dostali na další žádost česko-rakouské společnosti o otevření cesty ke spalování dvaceti tisíc tun chemikálií ročně v Rybitví u Pardubic.

"Krajský úřad obdržel žádost firmy AVE CZ o udělení integrovaného povolení stavby," uvedl Josef Hejduk, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu. Pokud by firma povolení dostala, měla by opravu i pozdější spuštění zařízení na dosah.

Klíčový dokument však zatím společnost vlastněná hornorakouskou vládou Krajský úřad jí stejně jako vloni v létě žádost vrátil.

"Přezkoumali jsme žádost a shledali jsme ji jako neúplnou. Proto jsme vyzvali žadatele o doplnění žádosti a řízení jsme přerušili,"

Úředníkům v žádosti nejspíše chyběl územní plán obce Rybitví. Bez něho se totiž případ, který se táhne už od roku 2006, nehne dál. A to zřejmě bude platit ještě minimálně několik měsíců. Nikdo totiž na pořízení územního plánu obce dvakrát nespěchá.

Obě strany se v boji snaží využívat maximálně zákonné možnosti. Například firma AVE v zásadě všechny důležité žádosti podává před prázdninami či Vánocemi. Druhá strana nyní třeba nespěchá na pořízení územního plánu Rybitví," uvedl bývalý pardubický zastupitel Jan Linhart, který jako člen sdružení bojuje proti spuštění spalovny. Pořízení plánu navíc brzdí to, že v Rybitví nikdo spalovnu chemikálií nechce, a tak si všichni lámou hlavu, jak ji do území obce nepustit. První plán už selhal. Loni Nejvyšší správní soud zrušil předchozí územní plán Rybitví s tím, že v něm není dostatečně zdůvodněno, proč u obce nemůže spalovna být.

"Nyní se hraje prostě o čas. Ten je spíše na naší straně než na straně AVE CZ," oznámil zdržovací taktiku Jan Linhart ze sdružení Stop spalovně v Rybitví. Jenže proti němu, padesáti tisícům lidí, kteří podepsali zamítavou petici, i zástupcům radnic stojí vytrvalý soupeř. Společnost AVE CZ už do svých plánů investovala desítky milionů korun, a tak se nechce záměru zmodernizovat a obnovit vyřazenou spalovnu nebezpečných odpadů logicky vzdát. "Naším cílem nyní je dokončit celý proces schvalování výstavby spalovny v Pardubicích," zopakovala stále stejné stanovisko firmy mluvčí AVE CZ Jana Vondráková.