Pardubická radnice má před sebou další kolo boje proti modernizaci spalovny nebezpečného odpadu v nedalekém Rybitví. Do 13. ledna musí zaslat veškeré připomínky k přepracované verzi dokumentace EIA (posuzování vlivu na životní prostředí), kterou před Vánoci obdržela od ministerstva.
Radnice má již k dispozici přepracovanou verzi dokumentace EIA, jejímž cílem bylo posoudit možné vlivy modernizace spalovny v Rybitví na životní prostředí.

 

Vyjádření připomínek do 13. ledna.

„Máme nyní za úkol vyjádřit se k materiálu, který bude obtížné podrobně prostudovat, navíc v době, která byla dle mého názoru zvolena poněkud nešťastně. Přece jen to bylo období Vánoc, kdy si řada lidí bere dovolenou, a právě v takové době tu před sebou máme takto závažný problém,“ konstatoval náměstek primátora pro životní prostředí Jan Nadrchal.

Radnice zároveň vyzvala občany, aby zaslali i své připomínky. „Každá z nich bude hrát velmi důležitou roli,“ uvedl Nadrchal.
Ten chce jednat se starosty obcí, kterých se obnovení spalovny týká. Problémy spojené se spalovnou nejvíce řeší Rybitví, na jehož území objekt leží.  Veškeré připomínky k přepracované verzi dokumentace EIA
je nutné odeslat do 13. ledna

Jan Nadrchal

 

„Obec Rybitví v současné době pracuje na připomínkách k dokumentaci EIA, která se zcela liší od dokumentace připomínkované v roce 2020. Dle dokumentace se jedná prakticky o úplně jinou spalovnu nebezpečných odpadů,“ informovala starostka Rybitví Eva Šmeralová, která dodala, že shodná je v dokumentaci pouze roční kapacita spalovny. Obci by provozovna přinesla především potíže s dopravou nebezpečných odpadů.

 

Rybitví v minulosti zvažovalo i změnu územního plánu, to se v roce 2009 zdálo jako snadné a rychlé řešení. Ale nakonec to nevyšlo.
Území, na kterém nyní stojí spalovna nebezpečných odpadů, je v soukromém vlastnictví, není možné dle zákona o územním plánování bez souhlasu vlastníka změnit na jiné využití,“ řekla k návrhu Šmeralová.

Své k tomu v minulosti řekly také Pardubice. Už před lety se město chystalo spalovnu odkoupit, nakonec však na to zastupitelé neschválili peníze.

Spor o spalovnu trvá už více než deset let. Naposledy společnost AVE narazila, když jí žádost o kladné stanovisko EIA ministerstvo životního prostředí vrátilo, jelikož dokumentace nebyla úplná.