Boj o spalovnu. AVE CZ vytrvala, může jí pomoci územní plán Rybitví

Spalovna nbezpečného odpadu v Rybitví

 

Firma AVE CZ se už od roku 2006 snaží získat povolení na modernizaci spalovny v Rybitví u Pardubic. Ráda by tam ročně likvidovala desítky tisíc tun nebezpečného odpadu. Nedaří se jí však získat potřebná razítka. V poslední době vše usnulo kvůli tomu, že obec neměla schválený nový územní plán. To se má však brzy změnit.

VÍCE INFORMACÍ A CELÝ ČLÁNEK NA ODKAZU NÍŽE

Zdroj: http://pardubice.idnes.cz/boj-o-spalovnu-v-rybitvi-nekonci-do4-/pardubice-zpravy.aspx?c=A150525_2164899_pardubice-zpravy_jah

Majitel spalovny, společnost AVE CZ, v lednu nabídl hejtmanovi, že skončí se svými aktivitami v Rybitví, pokud kraj objekt za osm milionů odkoupí

Tisíce lidí přišly v roce 2009 do pardubické arény se zaťatými pěstmi vyjádřit svůj nesouhlas s plánovanou výstavbou spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví. Senát dokonce posvětil petici za její nedostavění.

A nad tím vším byla prohlášení politiků kraje i okolních měst, jak stojí za lidmi. Teď měl hejtman Martin Netolický na stole návrh, jak spalovnu dostat navždy do složky s nápisem Vyřízeno.

 

Hned na místě však česko-rakouské společnosti sdělil zamítavý postoj kraje. "Pokud AVE CZ přijde s tím, že od svého záměru vybudovat zde spalovnu ustupuje, rád ji vyslechnu. Zůstáváme svým postojem stále proti spalovně, ale nevidím důvod, proč bychom se s nimi měli vypořádávat z veřejných zdrojů," dodal hejtman.

Číst dál: Majitel spalovny, společnost AVE CZ, v lednu nabídl hejtmanovi, že skončí se svými aktivitami v...

Firma dál usiluje o spalovnu v Rybitví. Lidé, města i kraj jsou proti

Zástupci česko-rakouské firmy AVE CZ opět požádali kraj o změnu územního plánu, tak aby mohli spustit u Pardubic velkou spalovnu nebezpečného odpadu. Úředníci jim dokument sice vrátili, ale ne na dlouho.

Když na konci roku 2009 tisíce rozzuřených lidí v pardubické aréně vypískaly šéfy AVE CZ s jejich nápadem na spuštění spalovny chemikálií u jejich města, mohlo se zdát, že odpůrci zařízení mají vyhráno.

Optimismus podpořil pozdější verdikt ministerstva životního prostředí, které s opravou vyřazené spalovny nesouhlasilo.

Jenže uteklo dva a půl roku a krajští úředníci dostali na další žádost česko-rakouské společnosti o otevření cesty ke spalování dvaceti tisíc tun chemikálií ročně v Rybitví u Pardubic.

"Krajský úřad obdržel žádost firmy AVE CZ o udělení integrovaného povolení stavby," uvedl Josef Hejduk, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu. Pokud by firma povolení dostala, měla by opravu i pozdější spuštění zařízení na dosah.

Klíčový dokument však zatím společnost vlastněná hornorakouskou vládou Krajský úřad jí stejně jako vloni v létě žádost vrátil.

"Přezkoumali jsme žádost a shledali jsme ji jako neúplnou. Proto jsme vyzvali žadatele o doplnění žádosti a řízení jsme přerušili,"

Úředníkům v žádosti nejspíše chyběl územní plán obce Rybitví. Bez něho se totiž případ, který se táhne už od roku 2006, nehne dál. A to zřejmě bude platit ještě minimálně několik měsíců. Nikdo totiž na pořízení územního plánu obce dvakrát nespěchá.

Číst dál: Firma dál usiluje o spalovnu v Rybitví. Lidé, města i kraj jsou proti

Rubeš: "Město by mělo spalovnu odkoupit"

Pardubice - Byl by to prý vstřícný krok, který by nahradil firmě AVE CZ dosavadní vynaložené prostředky a zároveň zamezil zprovoznění spalovny

 

Společnost AVE CZ se již řadu let snaží uvést do provozu spalovnu nebezpečného odpadu v Rybitví.
Zřejmě považuje dnešní situaci, kdy soud rozhodl o neplatnosti části územního plánu obce, za vhodný okamžik k podání nové žádosti o vydání integrovaného povolení pro zařízení.

Rozhodující jsou odborná vyjádření

Firma před necelými třemi roky obdržela nesouhlasné ministerské stanovisko.
Spalovna se  v Pardubicích stává stále více politickým tématem. Z hlediska právních předpisů jsou však rozhodující odborná vyjádření.
Kapacitně by se jednalo o největší spalovnu tohoto druhu v republice. Měla by stát na katastru Rybitví, jen několik set metrů od obydlených domů obvodu Pardubice VI. Nedaleko, ve směru převládajících větrů, leží Pardubice. Zařízení by mohlo spalovat i dvacet tisíc tun odpadů ročně. Firma tentokrát slibuje, že by se v ní likvidovalo „pouze" necelých šestnáct tisíc tun nebezpečných a ostatních odpadů. Jejich spálením by vzniklo přes pět tisíc tun nebezpečných tuhých látek, které by se převezly na skládku do Čáslavi.

Číst dál: Rubeš: "Město by mělo spalovnu odkoupit"