Výzkum [1] organizace Zero Waste Europe [2] (ZWE), na kterém se podílelo Hnutí DUHA, zjistil v okolí spaloven ve třech evropských zemích - Česku, Španělsku i Litvě - vysokou úroveň kontaminace dioxinů a příbuzných perzistentních organických látek (POPs). Tyto látky jsou nejsilnějšími karcinogeny na světě. Opakovaná expozice těmito látkami již při velmi malých koncentracích způsobuje poškození plodu nebo hormonální poruchy.
Aby bylo možné posoudit skutečný dopad spalování odpadů, analyzoval biomonitorovací výzkum Nadace ToxicoWatch pro Zero Waste Europe přítomnost POPs v okolí spaloven ve Valdemingómezu (Španělsko), Chotíkově u Plzně (Česko) a Kaunasu (Litva).
ZDROJ TEXTU FACEBOOK (OBEC RYBITVÍ) D. Horník
Více než deset tisíc lidí podepsalo petici proti spalovně odpadu v Rybitví u Pardubic. Obávají se zhoršení kvality ovzduší i zvýšení kamionové dopravy. V téměř dvacet let odstavené spalovně by totiž majitel, společnost AVE CZ, chtěl po rekonstrukci spalovat průmyslový a nebezpečný odpad. Petice nyní putuje do Senátu.
Podpisy pod petici autoři sbírali více než rok. Podle nich je to další způsob, jak chtějí obnově spalovny zabránit. „Bylo vybráno deset tisíc podpisů ve fyzické podobě, a dokonce jsme měli 800 podpisů pod elektronickou peticí,“ řekl spoluiniciátor petice a zastupitel Rybitví Darek Horník (nestr.).
„Předpokládáme, že senátní výbor, který petici přijal, shledá všech 10 800 podpisů jako platných a bude moci tu petici projednat Senát jako takový a pomůže nám potom v nějakém dalším tlaku,“ poznamenala náměstkyně primátora Pardubic Jiřina Klčová (ANO).
Zatímco obyvatelé Pardubic se bojí zhoršené kvality ovzduší, protože spalovna by byla na návětrné straně města, v Rybitví řeší hlavně případný nárůst dopravy. „Nejde jen o to, že ta silnice je v takovém stavu, v jakém je. Silnice se dá opravit. Tam narážíme na šíři této vozovky,“ podotkla tamní starostka Eva Šmeralová (nestr.).
Firma uklidňuje
S veškerými námitkami ale nesouhlasí přímo zástupci společnosti AVE, která chce spalovnu zprovoznit. Vysvětlit se to snažili i na podzim obyvatelům a politikům na veřejném zasedání. „Není potřeba mít žádné obavy, protože autorizované studie dokládají, že zdraví obyvatel ani životní prostředí nebude nijak omezeno, narušeno. Vypořádali jsme se se všemi připomínkami, ty už jsou zanesené v dokumentaci,“ zdůraznila v listopadu mluvčí firmy Pavla Ivácková.
Zástupci okolních obcí se sešli s medii, která informovali o dosavadním průběhu, společném postupu a nových aktivitách k tomuto plánovanému záměru. Nejviditělnější akcí je tak nová petice, o které jsme psali minule a vyzýváme kdoještě nepodepsal a má zájem -podepiště prosím. Informace najdete na našich stránkách.
Novinkou je však informace, že Obec Rybitví investorovi navrhla, aby místo plánované obnovy spalovn, zřídil bateriové úložiště. Prostor pro spalovnu se pokusí najít v Pardubickém kraji jinde.
Bateriové úložiště je podle vedení Rybitví vhodnou alternativou. Má uchovávat přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů. Může poskytovat rychlou záložní energii pro elektrickou síť v době vysoké poptávky. „Bateriové úložiště by pro ně byl nový podnikatelský záměr. Pokusíme se vymyslet jiné místo pro spalovnu, které není tolik zasažené chemickým průmyslem jako Pardubicko,“ řekla starostka Eva Šmeralová (Pro Rybitví).
Mluvčí AVE CZ Pavla Ivácková uvedla, že dceřiná firma bude pokračovat v přípravě investice, bez ohledu na návrh Rybitví.
Společnost tvrdí, že podle studií nebude provozem spalovny ohroženo životní prostředí ani zdraví obyvatel, a linku chce uvést do provozu. „Zdraví je to nejcennější, co máme. Obavám občanů tedy rozumíme a nebereme je na lehkou váhu,“ sdělila mluvčí AVE CZ Pavla Ivácková.
Text petice proti spalovně je na konci článku
Zaměstnanci firmy avizovali, že dokumentaci doplní například o celou kapitolu týkající se dopadů záměru na veřejné zdraví, aby splňovala evropské směrnice pro kvalitu ovzduší, nebo studie, které jsou zaměřené na zdraví občanů v okolí podobných zdrojů emisí.
„Věříme, že po doplnění dokumentace o další data a vysvětlující komentáře se nám všechny pochybnosti na straně veřejnosti podaří rozptýlit. Technologie, které se při spalování odpadů dnes používají, jsou velmi šetrné k životnímu prostředí i zdraví obyvatel,“ dodala Ivácková.
Číst dál: Společnost AVE CZ tvrdí, že podle studií nebude...
Připisujeme si další úspěch..
Po první vrácené dokumenataci k přepracování z roku 2020 ministerstvo vrací i další již přepracovanou, a podle mnohých prý téměř bezchybnou dokumentaci k dalšímu přepracování !! Je to překvapivé, co jsme našimi všemi dotazy a připomínkami znovu dokázali, šéfové AVE CZ jistě nemají radost.
Podle MŽP má dokumenatce EIA řadu nedostatků, zvláště v oblasti hodnocení zdravotních rizik, a bez jejího přepracování nelze vlivy stavby a provozu spalovny na životní prostředí a zdraví lidí v oblasti řádně posoudit. Ministerstvo životního prostředí tím dalo za pravdu obyvatelům i obcím na Pardubicku, kteří se v únoru sešli na veřejném projednávání ke spalovně. Bylo jich zhruba 450 a v drtivé většině byli zajedno – dokumentace má vážně nedostatky a spalovna by u Pardubic stát neměla.
Ministerstvo se v tomto případě postavilo za obyvatele Pardubicka, když konstatovalo, že kvůli „enormním obavám“, které záměr na stavbu spalovny vyvolal, je nezbytné, aby byla dokumentace přepracována, a to „velmi precizně“, „s využitím nejnovějších poznatků“ a tak, aby obsahovala „výstižné, plně transparentní a objektivní informace“. Kromě nedostatků v oblasti hodnocení zdravotních rizik MŽP oznamovateli vytýká mimo jiné i nedostatky a nejasnosti ohledně dopravního napojení areálu, svozové oblasti spalovny, protihlukových opatření, testů slučitelnosti odpadů (které by měly snižovat riziko potenciálně nebezpečných reakcí a havárií) nebo ohledně expozice a bilance toxických látek, což je problém, na který např. sdružení Arnika ve svém vyjádření upozorňovala především.