Pondělní datum mají v kalendáři zvýrazněné ti, kteří nechtějí, aby se v Rybitví u Pardubic obnovil provoz velké spalovny nebezpečných odpadů. Naposledy se totiž lidé mohou vyjádřit k novému územnímu plánu obce, který bude pro další osud odstaveného zařízení klíčový. Před pár lety se zdálo, že kauza možné obnovy spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví skončila. Zástupci obce schválili nový územní plán, ve kterém spalovnu vyloučili. Jenže proti tomuto kroku se u soudu odvolali manažeři firmy AVE CZ a uspěli. Firma tak stále živí šance na to, že jednou bude v roky zavřeném zařízení spalovat 20 tisíc tun chemikálií ročně. Zásadní problém však společnosti, patřící podnikateli Danielu Křetínskému, může způsobit nový územní plán v Rybitví. „Připomínky veřejnosti k této změně je možno předávat nejpozději dne 6. března na magistrát města Pardubic nejlépe k rukám paní Zmítkové. Zapojení občanů do veřejného projednávání změny územního plánu je důležité proto, aby byl jasně deklarován veřejný zájem v tom, že spalovnu jedů na návětrné straně města nechceme,“ uvedl Jan Linhart, předseda spolku Zelená pro Pardubicko a zastupitel města za Patrioty. Že může být tlak veřejnosti důležitý, se ukázalo už koncem roku 2009 při veřejném projednání záměru firmy v hokejové aréně. Tam nejméně pět tisíc lidí vytvořilo takovou atmosféru, že úředníci ministerstva pro životní prostředí plány firmy AVE CZ neposvětili. Havárii nelze vyloučit „Spalovna na návětrné straně Pardubic by i při bezchybném provozu vypouštěla do ovzduší tuny nejrůznějších škodlivin ročně. Zvýšil by se hluk v obydlené zástavbě a dopravou tisíců nákladních aut s odpady dováženými do spalovny i nebezpečnými zbytky odváženými na skládku by se dále zhoršilo životní prostředí i stav silnic,“ uvedl pardubický zastupitel za ANO Miroslav Rubeš, který proti spalovně dlouhodobě bojuje.
„Nelze vyloučit ani havárii. Navíc Rybitví je velmi blízko od jediného lázeňského místa kraje, Lázní Bohdaneč,“ dodal.
Právě on s Linhartem se na posledním zasedání pardubického zastupitelstva zasadil o to, aby magistrát poslal k návrhu nového územního plánu Rybitví maximálně odmítavé stanovisko.
„Jde sice jen o deklaraci našeho odporu ke spalovně, ale význam mít může,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková s tím, že větší šance dává odborně zpracovanému stanovisku radnice.
Spočívá především v tom, že město počítá s tím, že spalovnu těžko může úplně z územního plánu vymazat, když už tam roky fyzicky stojí. Chce ale dohlédnout na to, aby zařízení mělo co nejmenší kapacitu, tak aby firmu AVE CZ už nezajímalo. Spalovna na místě už stojí, takže ji není možné úplně vymazat „Je to v podstatě maximum toho, co nyní můžeme udělat. Spalovnu v tomto území dále odmítáme, ale zakázat ji my ani obec Rybitví nemůžeme. Chceme tedy alespoň zabránit tomu, aby se v našem regionu, pokud by společnost AVE dosáhla souhlasu s obnovením činnosti spalovny, likvidoval nebezpečný odpad ze širokého okolí,“ řekla náměstkyně Dvořáčková.
Spalovna s kapacitou zhruba 12 tun ročně, která je v současné době odstavena, byla součástí areálu chemičky Synthesia, kde měla likvidovat hlavně kaly vznikající v čistírně odpadních vod.
V roce 2004 byl její provoz kvůli překračování emisních limitů zastaven. O dva roky později koupila spalovnu od chemičky společnost AVE CZ. Chtěla ji modernizovat a spalovat v ní ročně 20 tisíc tun nebezpečných odpadů, které by sem svážela z celé České republiky.
Zdroj: IDNES